25
25

Boşanma sonrası yeni bir evlilik için geçmesi gereken süre nedir? | Bilmek İstiyorum
0

Boşanma sonrası yeni bir evlilik için geçmesi gereken süre nedir?

avukat sordu
Boşandıktan sonra tekrar evlenmek için geçmesi gereken bir süre var mı? Varsa bu süre ne kadardır? Erkek için ya da kadın için bu süre değişiyor mu? bilmek istiyorum.
1 Cevap | 231 Görüntüleme | Hukuk

Cevaplar

bu soruyu cevaplamak için ya üye girişi yap ya da üye ol!
gercek
0
gercek answered

Erkekler açısından, boşandıktan sonra tekrar evlenmek için geçmesi gereken bir süre yoktur. Ancak, kadınlar boşanma kararının üzerinden 300 gün (üçyüz gün) geçmedikçe evlenemezler. Bu husus Medeni Kanunumuzun 132. maddesinde düzenlenmiştir.

Boşanma kararından sonra doğum olmuşsa bu süre biter. Boşanmış kadın, dava açıp hamile olmadığını doktor raporuyla ispatlayarak ya da boşanmış olduğu eşiyle yeniden evleneceğini beyan ederek de bekleme süresinin kaldırılmasını talep edebilir.

Bu konuda görevli mahkeme Aile Mahkemesi ya da Aile Mahkemesi bulunmayan yerlerde Aile Mahkemesi sıfatıyla görev yapan Asliye Hukuk Mahkemesidir.

Yine de böyle bir durum sözkonusu ise bir boşanma avukatı danışmak için en iyi kişi olacaktır.